منو

روش انتخاب و سایز کردن مخزن تحت فشار برای مصارف خانگی و تجاری

 شناخت محاسبه و انتخاب مخازن تحت فشار آب 

برای طراحي سيستم هاي خاص آبرساني مانند ساختمان هاي بلند مرتبه، شهرك هاي مسكوني و صنعتي،ساختمان هائي كه دسترسي به شبكه آب شهري ندارند و ساير موارد مشابه،جهت تامین آب بایستی  مخزن ذخيره آب پيش بيني نموده وبرای هد و دبي مورد نياز مصرفي از سيستم پمپاژ استفاده نمايد .درچنين مواقعي معمولاً دو گزينه وجود دارد.

گزینه اول استفاده از سيستم پمپاژ و مخزن هوائي (در ارتفاع) است كه در اين روش پمپ ها در فواصل زماني بسته به مصرف روشن شده و مخزن هوائي را پر مي كنند و آب از مخزن هوائي بواسطه نيروي ثقل به نقاط مصرف جاري مي شود.در اين سيستم پمپ ها فرمان روشن يا خاموش شدن خود را از يك يا چند كنترل كننده سطح (Level Control) نصب شده در مخزن هوائي دريافت مي كنند.

مواردي بعلت محدوديت هاي اجرائي مانند عدم امكان استقرار مخزن هوائي در بام ساختمان و نیز به علت وزن قابل توجه و محدوديت هاي سازه اي ، كوچك شدن حجم مورد نیاز مخزن هوائي در شهرك هاي كوچك و همچنین عدم توجيه اقتصادي نصب چنين مخازني و ساير محدوديتها، امكان اجراي گزينه اول وجود ندارد.

روشن است كه استفاده مستقيم از پمپ نيز در موارد فوق منطقي نیست.زيرا اولاً روشن و خاموش شدن پي در پي پمپ بر اثر تغييرات لحظه اي مصرف آب موجب افزایش حرارت و تلفات و همچنین كاهش عمر مفيد موتور و استهلاك زود هنگام آن شده ضمن اينكه ايجاد ضربه قوچ در شبكه لوله كشي و تغيير فشارها ي ناگهاني و نامناسب در مبادي مصرف ، از ديگر تبعات آن مي باشد. در چنين مواردي به عنوان يك روش قدیمی و کار آمداستفاده از مخازن تحت فشار را دردستور كار قرار مي گیرد.

مخازن تحت فشار به مخازني گفته می شود  كه در آنها با استفاده از فشار هواي متراكم ذخیره شده داخل مخزن  سطح آب بين بالایی و پایینی مخزن در داخل یک ممبران یا دیافراگم منعطف (الاستیک)تغيير مي كند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

همانگونه كه در اين شكل بالا مشخص است قسمت فوقاني مخزن با هواي فشرده انباشته شده .آب مصرفي توسط يك لوله از سيستم پمپاژ واردتیوب لاستیکی  مخزن شده وباعث افزایش حجم تیوب و از طرفی موجب کاهش حجم بخش خالی از آّب مخزن که از هوای فشرده   پر شده می شود و این مساوی خواهد بود با افزایش فشار هوا در این بخش این افزایش فشار توسط تیوب لاستیکی یا همان دیافراگم به آب داخل دیافراگم اعمال شده و فشار آب محبوس در دیافراگم را افزایش  می دهد .تا زمانی که پمپاژ ادامه دارد این فشار رو به افزایش است با  قراردادن یک کلید عمل کننده با فشار و تنظیم آن روی عددی مشخص با رسیدن فشار به حد مشخص تنظیم شده پمپ از مدار خارج شده و افزایش فشار متوقف می شود. با شروع مصرف آب از سیستم آب ذخیره شده در مخزن به دلیل بالا بودن فشار شروع به خروج از مخزن کرده و کاهش فشار را جبران می کند این خروج آب از مخزن تا زمانی که محدوده پایینی تنظم کلید عمل کننده با فشار  عبور نکند ادامه خواهد یافت در پس از کلید عمل کرده  مجددا پمپ وارد مدار می شود وکاهش فشار ناشی از مصرف آب را جبران می کند . 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

انواع  مخزن تحت فشار بر اساس ساختار داخلی

1 – دارای بالشتک لاستیکی

2 – دیافراگمی

3 - دیافراگمی دوبل

4- تانک کامپوزیتی

5 - دیافراگمی بدون امکان  تعویض دیافراگم

مخازن تحت فشار همچنین در دو نوع، ایستاده یا عمودی و نوع افقی وجود دارد. این مخازن همچنین می توان در ظرفیت های 8 تا 5000 لیتر تهیه نمود .

بسته نوع کار و شرایط محیطی بایستشی در انتخاب مخزن به موارد بالا دقت نمود .

 تعیین اندازه و ظرفیت مخزن

برای مخازن زیر 450 لیتر از منحنی های زیر استفاده می شود

در مورد منحنی ها بایستی به نکات یزر توجه نمود در واقع منحنی ها ب اساس پارامتر های زیر تهیه شده است

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

برای مخازن بالای 450 لیتر

جهت مخازن بالای 450 لیتر با توجه به دیاگرام و فرمول زیر ظرفیت مخزن محاسبه خواهد شد .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

فرمول محاسبه ظرفیت مخزن :

 

 

 

 

 

 

که در آن :

V0 = ظرفیت مخزن (لیتر)

VL = حجم هوای داخل مخزن (لیتر)

VV = حجم آب داخل مخزن(لیتر)

Qs = دبی خروجی اصلی

P1 = فشار استارت پمپ

P2 = فشار استاپ پمپ

P0 = فشار تزریق شده به مخزن

Qp = دبی پمپ

Qt = فلو فشار مخزن

N = ماکزیمم دفعات روشن خاموش شدن پمپ

کپی برداری و استفاده از مطالب فوق به شرط ذکر منبع بلامانع است 

ویدفکتور